Jeśli zarejestrujesz pojazd samochodowy (samochód osobowy, dostawczy, ciężarówkę, autobus lub motocykl) na swoje nazwisko, natychmiast zadeklarujesz się do opłaty podatku samochodowego (potocznie zwanego podatkiem drogowym). Nie ma znaczenia, czy korzystasz obecnie z drogi, czy auto stoi na terenie prywatnym. Dalej dowiesz się czym jest podatek drogowy i ile musisz go zapłacić.
Na wstępie
Krótkim wstępem informuję, że wszystkie dane zawarte w tym artykule są danymi pochodzącymi ze strony Belastingdienst w Holandii… Jako, że jest wiele różnych możliwości i pytań odnośnie podatku drogowego, artykuł postaramy się podzielić na mniejsze części, tak by nie mieszać informacji.
Od czego zależy wartość podatku samochodowego w Holandii?
Wysokość podatku drogowego – samochodowego w Holandii od pojazdów silnikowych, który musisz zapłacić, zależy od rodzaju posiadanego pojazdu mechanicznego. Ponadto na wysokość podatku mają również wpływ następujące czynniki:
- masa pojazdu
- paliwo, jakie wykorzystuje pojazd
- w której prowincji zarejestrowany jest posiadacz pojazdu
- rodzaj pojazdu
Zajmijmy się powyższymi punktami… Największy wpływ na wysokość podatku ma paliwo napędzające nasz pojazd oraz jego waga.
Mówiąc dokładniej
- Waga pojazdu – wszystkie pojazdy podzielone są na swoją klasę wagową (gewichtsklasse). Są to przedziały wagowe, dla których przyporządkowane są pewne kwoty. Im cięższy pojazd, tym większa kwota. Właśnie dla tego widzisz wiele malutkich aut jeżdżących po Holandii.
UWAGA! Waga pojazdu, którą uznajemy doobliczeń podatku to waga pustego auta, bez płynów eksploatacyjnych (Massa ledig voertuig). Jeżeli w danych dowodu posiadamy wagę pod nazwą ‘Massa rijklaar’, odejmujemy od tej wartości równo 100kg!
Gdzie znaleźć wagę i inne informacje na temat każdego pojazdu zarejestrowanego w Holandii, dowiesz się klikając tutaj!
- Paliwo – jest to drugi czynnik drastycznie zmieniający wysokość opłacanego podatku. Benzyna PB jest opcją najtańszą (nie wliczając pojazdów elektrycznych), zwykłe LPG to opcja najdroższa. Wysokość podatku wygląda następująco: Benzyna<LPG-G3<Diesel<LPG – różnica wynika z emisji zanieczyszczeń spalanego paliwa. Holendrzy są na tym punkcie – delikatnie mówiąc – przewrażliwieni.
- Prowincja – w zależności w jakiej prowincji mieszkamy, kwota podatku może się różnić o kilka – kilkanaście euro. Także nie wpływa ona znacząco na wysokość podatku.
- Rodzaj pojazdu – auta użytkowe (bestelauto’s) to auta o ściśle określonych specyfikacjach. Są to zwykle auta do transportu materiałów lub przesyłek (busy, pickupy, itp.). Będą one tańsze niż auta osobowe (Personenauto’s). Natomiast motocykle w ogóle nie są objęte klasą wagową.
Obliczanie podatku samochodowego dla naszego pojazdu.

- Aby obliczyć podatek samochodowy zaczynamy od wejścia na stronę Belastingdienst.
- Uzupełniamy kolejno wszystkie pytania – Woont u in Nederland? – czy mieszkasz w Holandii?
- Voor welk soort motorrijtuig wilt u een berekening maken? – Dla jakiego typu pojazdu silnikowego chcesz dokonać obliczenia?
- Personenauto – auto osobowe
- Bestelauto particulier – prywatne auto użytkowe
- Bestelauto ondernemer – firmowe auto użytkowe
- Motor – motocykl
- Kampeerauto – Kampery
- In welke provincie woont u? – W której prowincji mieszkasz?
- Op welke brandstof rijdt uw *? – Na jakim paliwie jeździ twój pojazd?
- Wat is de gewichtsklasse van uw *? – Jaka jest klasa wagowa Twojego pojazdu?
W zależności od wyboru, będziecie potrzebować tylko informacji wyżej wymienionych. Po kliknięciu ‘bereken’ otrzymujemy informację w takiej postaci:
Motorrijtuigenbelasting per tijdvak van 3 maanden: €* – Podatek od pojazdów mechanicznych za okres 3 miesięcy: €*
Podatek drogowy jest niestety utrapieniem kierowców. Zgadzam się, że można go opłacać by drogi były zawsze w dobrym stanie. Po to by przy drogach zawsze było czysto, a trawa była odpowiednio skoszona. Aby w zimę nie zabrakło nam soli. Ale czy naprawdę podatek drogowy w Holandii musi być tak wysoki? Patrząc na wielkość kraju można by powiedzieć, że nie. Gdy masz dużą rodzinę myślisz o większym aucie – ale często nie możesz sobie na nie pozwolić ze względu na podatek. Gdy masz rodzinę – ogólnie – chciałbyś, aby auto było bezpieczne, ale by takie było musi być zrobione z nico grubszego materiału niż plastik. Jeżeli Twoje hobby opiera się na podróżach autem – wybrał byś auto z silnikiem diesla, ale jeżeli nie masz z tego tytułu żadnych zysków – jest szansa, że pogrążysz się w kosztach. Musisz sam zdecydować i realnie stwierdzić co uda Ci się utrzymać. Pamiętaj, że wydatki na auto to nie tylko podatek drogowy, ale zakup tego auta, paliwo, które spali, to zużywające się części i ubezpieczenie. W Holandii rzadko który człowiek kupuje auto dla szpanu.